تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
17665
10:50  1399/03/20  

اعتراضات سراسری در آمریکا به ساختمان کنگره رسید

اعتراضاتاعتراضات


سیل اعتراضات سراسری آمریکا که نزدیک به ۱۰ روز پیش که در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست یک مامور پلیس شهر«مینیاپولیس» شروع شد، دیروز دوشنبه ۱۹ خرداد، به کنگره آمریکا رسید.
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و برخی دیگر از نمایندگان حزب دموکرات آمریکا در ساختمان کنگره در همدردی با معترضان زانو زدند. زانو زدن در اعتراضات آمریکا سمبلی بر قبول تبعیض نژادی و تلاش برای تغییر در جامعه است.


حضور نانسی پلوسی در اعتراضات به قتل جورج فلوید توسط پلیس آمریکا

در ایالت کالیفرنیا و در شهر لس‌آنجلس هم جمعیتی زیاد و متراکم خیابان‌ها را پر کرده بودند و هم‌زمان با آیین خاک‌سپاری جورج فلوید در شهر هیوستون علیه نژادپرستی شعار می‌دادند.
روز گذشته بود که نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا از آماده کردن طرحی پرده برداشتند که بر اساس آن، مبانی سوءرفتار پلیس و گرایش‌های تبعیض نژادی تعریف و تبیین می‌شوند.
لایحه پیشنهادی، که فعلا «قانون دادرسی نیروی انتظامی ۲۰۲۰» عنوان گرفته است، امکان پیگرد پلیس در صورت اعمال رفتار ناشایست و جبران خسارت شهروندانی را که حقوق اساسی آنها توسط پلیس نقض شده است، فراهم می‌سازد.
موج اعتراضات به نژادپرستی حاکم بر آمریکا به شهرهای بزرگ دنیا نیز کشیده شده است. از جمله در شهر بریستول انگلیس معترضین مجسمه ی برنزی ادوارد کلستون تاجر برده ها در قرن هفدهم میلادی را به زیر کشیده و به آب انداختند.

نظر دهید