تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان

تکرار یک دروغ؛ سایه جنگ بر سر ایران

بی بی سی

بیان واقعیت یا نظر شخصی خبرنگاران بی بی سی؟

یکی از ملاک های ارزش گذاری برای یک رسانه، بیان واقعیتها در ارائه اخبار به دور از هرگونه جانبداری است.

از تخیل بی بی سی تا واقعیت انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

در روزهای گذشته انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس باعث اعتراض های گسترده مسلمانان شد که نوعی شکست بی بی سی در این ماجرا محسوب می شود.

بی بی سی رسانه ای در بند یا آزاد و مستقل؟

به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات و رسانه به بررسی بخشی از عملکرد بی بی سی فارسی پرداخته ایم، رسانه ای که مدعی حقیقت گویی و بی طرفی در خبر رسانی است.

سرابی که بی بی سی از نتایج توافق هسته ای نشان داد

پس از گذشت 3 سال از تفاهم لوزان که منجر به توافق برجام شد، در ماههای اخیر بی بی سی با وجود اعتراف به بی تأثیر بودن برجام، تلاشش را برای زمینه چینی برجامی دیگر با نام برجام موشکی آغاز کرده است.

 • فریاد دروغ بزرگ و تکذیبیه کوچک؛ تکنیک رسانه ای بی بی سی

  در حالی که بی بی سی مدعی است تا از صحت خبری اطمینان پیدا نکنند به انتشار آن نمی پردازد، نگاهی به کارنامه اخیر این رسانه خلاف ادعای این رسانه را نشان می دهد. اتفاقی که کارشناس این شبکه از آن به عنوان یک تکینیک در این رسانه نام می برد.

 • خط تخریبی سلطنت طلبان در دستور کار جدید بی بی سی

  بی بی سی فارسی به واقع سلطنت طلبان و رهبرشان شاهزاده رضا پهلوی را مهم نمیداند و به چشم ابزاری برای رسیدن به هدف خود به آنها نگاه می کند. 

 • روز جهانی زن؛ تصویر غرب از زن ایرانی

  تلاش رسانه های غربی برای ارائه تصویری غیر واقعی از زنان ایران برخاسته از خواستگاه سیاسی صاحباناین رسانه هاست.این رسانه های با پوشاندن واقعیت زن غربی همواره در تلاش هستند تا کشورهای خود را الگویی مناسب برای تساوی حقوق زنان با مردان معرفی کند.  

 • چرا بی بی سی جنایت کشورش در یمن را می پوشاند؟

  بی بی سی فارسی همواره سعی کرده تا کشورش را منتقد سیاست های عربستان در جنگ با یمن نشان دهد.اما با نگاهی به آنچه در گفته ها و رفتار مقامات کشور بریتانیا می گذرد جنایت این کشور در کشتار کودکان و غیرنظامیان یمن آشکار می شود.

 • دوگانگی بی بی سی در تعریف مردم ایران

  بی بی سی با اغاز نا آرامی ها در ایران تماش تلاش خود را برای تقسیم مردم ایران به دو قطب موافق و مخالفان نظام انجام داد. اما انگار حضوره گسترده و یکپارچه مردم ایران در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران ناکامی دیگری را برای این رسانه رقم زد.نشانه های این ناکامی را می توان در سکوت این رسانه در برابر این حضور چشمگیر دید.

 • عبور بی بی سی از اصلاح طلبان، شکست جنبش سبز حتمی است

  جنبش سبز و رفع حصر سران آن همواره برای بی بی سی فارسی موضوعی حیاتی بوده، که سعی کرده آن را مهم جلوه دهد. عبور از اصلاح طلبان درون حکومتی، پروژه فعال این روزهای بی بی سی است که نشان از ناامیدی این رسانه از جنبش سبز دارد.

پرونده ویژه