تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
112
13:18  1394/08/20  

اوباما وضعیت اضطراری رابطه با ایران را تمدید کرد

اوبامااوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، با ارسال نامه‌ای به کنگره این کشور وضعیت اضطراری در روابط واشنگتن با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

buy low dose naltrexone online

buy naltrexone from trusted pharmacy

به گزارش رصد تی وی ,این وضعیت از سال ۱۳۵۸ و در پی تصرف سفارت (لانه جاسوسی) امریکا در تهران به دست دانشجویان پیرو خط امام برقرار شده است.

کاخ سفید نسخه‌ای از این نامه را در وبسایت خود منتشر کرده است.

در این نامه اوباما با اشاره به آن چه «ادامه تهدید فوق‌العاده ایران علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده» می‌خواند، خواستار تمدید «وضعیت اضطراری ملی» در رابطه با ایران شده است.

در این نامه آمده است: «روابط ما با ایران هنوز به وضعیت عادی برنگشته و روند اجرای توافقات ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ در رابطه با ایران همچنان در جریان است.»
بر اساس این نامه، وضعیت اضطراری ملی امریکا علیه ایران تا یک سال دیگر و تا 14 نوامبر 2016 (24 آبان 1395) ادامه خواهد داشت.

وضعیت اضطراری رابطه با ایران پس از یک سال به خودی خود لغو می‌شود، اما اگر رئیس جمهور امریکا خواستار ادامه آن باشد باید سه ماه زودتر به کنگره اطلاع دهد.

تظاهرات مردمي در مقابل لانه جاسوسي امریکا به حمايت از دانشجويان پيرو خط امام

وضعیت اضطراری علیه ایران در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت امریکا برقرار شد.

در 13 آبان سال 1358 گروهی از دانشجویان با نام «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» سفارت امریکا را تسخیر کردند. امام خمینی (ره) هم از این حرکت دانشجویان حمایت کردند و آن را «انقلاب دوم ایران» نامیدند. دانشجویان به اسنادی دست یافتند که نشان از دخالت گسترده امریکا در امور داخلی ایران داشت.

پس از آن، امریکا روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال کرد که تا به امروز ادامه دارد.

نظر دهید
مطالب مرتبط