تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
114
13:39  1394/08/20  

کمیته تحقیق: اسرائیل یاسر عرفات را کشت

کمیتهکمیته

یک کمیته تحقیق فلسطینی می‌گوید اسرائیل، یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین را کشته است.

به گزارش رصد تی وی ,رئیس این کمیته که دربارۀ مرگ مشکوک عرفات تحقیق می‌کند می‌گوید حتی می‌توان قاتل او را شناسایی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، توفیق طیراوی، رئیس این کمیته روز سه‌شنبه گفت اسرائیل «مسئول» مرگ عرفات است اما افزود «هنوز برای تشریح شرایط دقیق این ترور به زمان نیاز داریم».
وی این سخنان را یک روز پیش از یازدهمین سالگرد درگذشت عرفات بیان کرد. حدود دو ماه پیش، یک کمیتۀ فرانسوی بدون محکوم کردن کسی و یا دریافت نتیجۀ ملموسی، تحقیقات خود را متوقف کرد.

سهی عرفات، همسر عرفات، سال 2012 شکایتی در یک دادگاه در فرانسه ارائه کرد که در آن ادعا کرده بود همسر وی در حالی که در بیمارستان نظامی مرسی در نزدیک پاریس بستری بود، ترور شد. وی یک ماه پیش از مرگ به خاطر اسهال و استفراغ به این بیمارستان منتقل شده بود.

به گفتۀ پزشکان فرانسوی، عرفات به دلیل سکته مغزی درگذشت، هرچند هنوز علت اصلی مرگ او نامعلوم است.

در سال 2004، سه تیم تحقیقاتی از فرانسه، سوئیس و روسیه برای برداشتن نمونه از جسد عرفات، نبش قبر کردند.

یک فلسطینی نقاب‌دار در یک راهپیمایی در شهر رام‌الله در کرانۀ باختری پیش از یازدهمین سالگرد مرگ یاسر عرفات، رهبر فقید تشکیلات خودگردان، فلسطین، عکس وی را در دست گرفته است. (19 آبان 94- عکس از رویترز)

در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و برای ۹ ماه ادامه یافت، یک آزمایشگاه مشهور سوئیسی به بررسی وسایل شخصی عرفات پرداخت و بعد از آزمایش‌های گوناگون مشخص شد مقادیر زیادی از ماده سمی و پرتوزای پلوتونیوم در این وسایل وجود داشته و عرفات تا مدت اندکی پیش از مرگ خود، از آن‌ها استفاده می کرده است.

عرفات در یازدهم نوامبر ۲۰۰۴ در سن ۷۵ سالگی درگذشت و در رام الله به خاک سپرده شد، بدون آن که بدن وی پیش از تدفین، کالبدشکافی شود. به همین دلیل، پرسش‌های زیادی دربارۀ علت موافقت رهبران تشکیلات خودگردان و جنبش فتح با این موضوع برانگیخته شد.

بسیاری از مردم فلسطین معتقدند اسرائیل، عرفات را مسموم کرده است اما تل آویو هر گونه دست داشتن در مرگ او را تکذیب می‌کند.

نظر دهید
مطالب مرتبط