تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
16662
14:40  1399/02/11  

هشدار نامزد خاشقجی در مورد تصاحب نیوکاسل توسط بن سلمان

هشدارهشدار

نامزد جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی که بنابر شواهد در کنسولگری عربستان در ترکیه به دستور بن سلمان به قتل رسید، روز سه‌شنبه در نامه‌ای به لیگ برتر فوتبال انگلستان هشدار داد که تصاحب باشگاه فوتبال نیوکاسل یونایتد از سوی حکومت سعودی به شهرت این لیگ ضربه خواهد زد و «لکه ننگی» بر کارنامه لیگ خواهد بود.

شنیده می‌شود که قرار است در صورت تصویب یک پیشنهاد ۳۰۰ میلیون پوندی (۳۷۳ میلیون دلاری) عربستان، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور، صاحب ۸۰ درصد از سهام نیوکاسل یونایتد بشود.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس اهل عربستان سعودی که منتقد حکومت آن کشور بود، روز ۱۰ مهر سال ۹۷ وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد.

او پس از ورود به کنسولگری عربستان بازداشت و در محل کنسولگری به قتل رسید. عاملان قتل جسد او را تکه‌تکه کرده و گفته می‌شود که از کنسولگری خارج کردند.

بر اساس ارزیابی اطلاعاتی آمریکا و برخی کشورهای غربی، فرمان قتل خاشقجی توسط محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، صادر شده است، اما وی هرگونه دخالت در این کار را تکذیب می‌کند.

عربستان می‌گوید عملیات قتل خاشقجی «خودسرانه» بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون وکلای خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی، در نامه‌ای از طرف او به لیگ برتر نوشته‌اند که «در لیگ برتر و فوتبال انگلیس نباید جایی برای افرادی باشد که چنین اعمال فجیعی از آنها سر می‌زند».

به نوشته این خبرگزاری، اولیور داودِن، وزیر فرهنگ بریتانیا، گفته است که تصمیم در این مورد برعهده خود لیگ برتر است و صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی هنوز واکنشی در این باره نداشته است.

نظر دهید
مطالب مرتبط