تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
17
10:11  1394/08/13  

دیدار تاریخی سران تایوان و چین در سنگاپور

دیداردیدار

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، برای نخستین بار از زمان پایان جنگ داخلی چین در 1949 با ما یینگ-ژو، همتای تایوانی خود در سنگاپور دیدار خواهد داشت.

به گزارش رصد تی وی ,به باور کارشناسان سیاسی، این دیدار غیرمنتظره اما تاریخی برای دو طرف نشست خطیری به شمار می‌رود.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در بیانیه‌ای هدف از این سفر را تحکیم صلح منطقه‌ای و حفظ وضع موجود برشمرد. بنا بر این بیانیه، یینگ-ژو هیچگونه توافقنامه‌ای را امضا نخواهد کرد و بیانیه مشترکی نیز با چین صادر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، ژانگ ژیون، رئیس دفتر امور تایوان در دولت چین، اعلام کرد سران دو کشور دربارۀ گسترش تحولات صلح‌آمیز در مناسبات منطقه‌ای تبادل نظر خواهند کرد.


تظاهرات فعالان مقابل مقر ریاست‌جمهوری در تایپه، پایتخت تایوان علیه نشست سران چین و تایوان، 13 آبان 1394. (عکس: رویترز)

وی این نشست را نقطۀ عطفی در راستای مدیریت تنش و اختلافات دانست که مورد حمایت همۀ اقشار مردم منطقه و جامعه بین‌المللی خواهد بود.

یینگ-ژو، که دوره تصدی وی در سال آتی به پایان می‌رسد، در راستای سیاستی محوری از زمان آغاز دوره تصدی خود در 2008 روابط اقتصادی با چین را بهبود بخشیده است. با این حال، انعقاد قراردادهای متعدد در حوزه تجاری و گردشگری به حل اختلافات سیاسی دو طرف نیانجامیده است.

چین جزیره تایوان را استان جدا شده خود می‌داند که باید، در صورت لزوم با توسل به زور و به ویژه در صورتی که خواهان استقلال باشد، پس گرفته شود. تاکنون هیچ پیمان صلحی برای اعلام رسمی جنگ داخلی امضا نشده است.

حزب مترقی دموکراتیک که حزب مخالف اصلی در تایوان به شمار می‌رود، از آنچه عدم شفافیت در قبال این نشست دانسته، انتقاد کرده است.

این در حالی است که انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی تایوان در ماه ژانویه برگزار خواهد شد.
نظر دهید
مطالب مرتبط