تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
174
10:06  1394/09/02  

استقبال کم‌سابقه سران از اجلاس گاز در تهران

استقبالاستقبال

با نزدیک شدن به زمان لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بر اساس برجام، سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز در تهران با استقبال کم‌سابقۀ سران کشورهای مختلف روبرو شده است.

به گزارش رصد تی وی ,اجلاس گاز روز دوشنبه با حضور رئیس جمهور ایران و سران 9 کشور در سالن اجلاس سران در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران حضور 9 رئیس دولت در این اجلاس را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: «در نخستین اجلاس سران که در قطر برگزار شد 4 رئیس دولت و در دومین دوره آن که در روسیه برگزار شد 6 رئیس دولت حضور داشتند.»

تا کنون روسای جمهور کشورهای ترکمنستان، عراق، بولیوی، الجزایر، ونزوئلا، گینه استوایی و نیجریه وارد تهران شده‌اند و قرار است مقامات اعضای دیگر این اجلاس نیز دوشنبه وارد کشور شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز که آخرین بار در سال 2007 به تهران سفر کرده بود، برای شرکت در این اجلاس روز دوشنبه به ایران می‌‎آید.

به گفتۀ دستیار ارشد رئیس جمهور روسیه در امور سیاست خارجی، پوتین در جریان سفر خود به تهران برای شرکت در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، روز دوشنبه با حضرت آیت ‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

یوری یوشاکوف روز شنبه در جمع خبرنگاران در مسکو گفت: «محور دیدار پوتین با مقام معظم رهبری درباره روابط دو جانبه تهران و مسکو از جمله همکاری‌ در زمینه‌های انرژی، نفت، گاز و مسائل فنی خواهد بود.»

هفدهمین اجلاس فوق‌العاده وزارتی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) روز شنبه (30 آبان) به ریاست بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در تهران برگزار شد. (عکس از تسنیم)

اجلاس گاز با هدف هماهنگی در تولید، صادرات و کنترل قیمت گاز طبیعی در سطح جهان و به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 3 دی 1387 تاسیس شد.

24 درصد از ترکیب انرژی جهان را سوخت گاز تشکیل می‌دهد و ایران با داشتن 33.8 تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شدۀ این انرژی در رتبۀ نخست جهان قرار دارد.

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات متحده عربی، ١٢عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می‌روند و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

نظر دهید
مطالب مرتبط