تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
228
09:25  1394/09/10  

دیدار اوباما و پوتین در حاشیه اجلاس پاریس

دیداردیدار

روسای جمهوری امریکا و روسیه بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران در سوریه و اوکراین تاکید کردند.

به گزارش رصد تی وی ,یکی از مقامات کاخ سفید گفت باراک اوباما و ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در حاشیه برگزاری نشست جهانی آب و هوایی در پاریس دیدار و بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران در سوریه و اوکراین تاکید کردند.

این مقام امریکایی که نمی‌خواست نامش فاش شود، با اشاره به مذاکرات وین درباره بحران سوریه گفت: «دو رئیس جمهور درباره لزوم پیشرفت در مذاکرات وین به منظور برقراری آتش بس و دستیابی به راه حل سیاسی برای جنگ داخلی در سوریه گفتگو کردند.»
همچنین سخنگوی کرملین نیز گفت طرفین در این دیدار در خصوص حل و فصل بحران سوریه از راه سیاسی بحث و گفتگو کردند.

با این حال اوباما در این دیدار بار دیگر بر لزوم برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در روند گذار سیاسی در این کشور عربی و همچنین اهمیت حمله به مواضع گروه تروریستی داعش و نه گروه‌های ستیزه جوی مخالف دولت سوریه تاکید کرد.

اوباما و پوتین در این دیدار که 30 دقیقه به طول انجامید، اعلام کردند وزرای خارجه دو کشور به مذاکرات مربوط به حل و فصل دیپلماتیک بحران سوریه ادامه خواهند داد.

 
ماه گذشته نیز روسای جمهور روسیه و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه 20 که در ترکیه برگزار شد با یکدیگر دیدار کردند. (Reuters)
 
اوباما خواستار کاهش تنش میان روسیه و ترکیه
اوباما ضمن ابراز تاسف از مرگ خلبان روسیه که هواپیمای نظامی‌اش از سوی نیروی هوایی ترکیه هدف قرار گرفت، خواستار کاهش تنش میان مسکو و آنکارا شد.

در پی این حادثه روسیه کلیه همکاری‌های نظامی با ترکیه را به حال تعلیق در آورده، تحریم‌هایی اقتصادی علیه این کشور اعمال کرده و سامانه دفاع ضد موشکی اس 400 را در پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه مستقر کرده است.

اوباما در این دیدار همچنین خواستار حل و فصل دیپلماتیک بحران در اوکراین شد و گفت با تغییر موضع روسیه در قبال اوکراین، تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو نیز لغو خواهند شد.

دیدار روز دوشنبه میان سران روسیه و آمریکا در پایتخت فرانسه دومین دیدار پوتین با اوباما طی دو هفته اخیر است. ماه گذشته نیز روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس گروه 20 که در ترکیه برگزار شد با یکدیگر دیدار کردند.
نظر دهید
مطالب مرتبط