تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
2357
09:29  1396/04/24  

همسویی بی بی سی با ترزا می

همسوییهمسویی

ترزا می نخست‌وزیر انگلیس متهم شده که گزارش حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها را منتشر نمی‌کند. او از زمان شروع نخست وزیری خود، همواره سعی کرده روابط خوبی با عربستان برقرار کند چرا که ریاض یکی از مهمترین و اصلی ترین خریداران سلاح های انگلیسی است. حالا فشارها برای انتشار این گزارش می تواند رابطه اقتصادی-تجاری بریتانیا و عربستان را دچار مشکل کند.

پژوهشکده انگلیسی «هنری جکسون» با انتشار گزارشی در روزهای اخیر عربستان را اصلی ترین حامی مالی افراط گرایی در انگلیس برشمرد.

 

گاردین 

 

روزنامه گاردین به نقل ازاین گزارش عنوان می کند عربستان سعودی از سال 2007 میلادی سالانه دست ‌کم 2 میلیارد دلار برای ترویج  وهابیت در جهان سرمایه‌گذاری کرده و این رقم در سال 2015 به دو برابر افزایش‌یافته است.

 


 

در همین حال «تام ویلسون» - یک عضو مرکز پاسخ به‌افراط گرایی و تروریسم - در گفت‌وگو با گاردین می گوید:

این تحقیق نشان می‌دهد که برخی از اتباع عربستان سعودی و مراکز مرتبط با این کشور در کار صادر کردن اندیشه وهابی و ضد لیبرال دست داشته‌اند. لذا این مضحک است که عربستان سعودی، قطر را به دلیل حمایت از افراط‌ گرایی متهم می‌کند درحالی‌که خودش در صدر حامیان افراط‌گرایی قرار دارد.

 

همزمان با انتشار این خبر بار دیگر فشارها به تزرا می برای انتشار گزارشی مرتبط با منابع مالی داعش و سایر گروه های تروریستی در انگلیس بیشتر شده است.گزارشی که در دولت ائتلافی لیبرال –دموکرات با هدف بررسی میزان حمایت‌های مالی از گروه های تروریستی فعال در انگلیس به دستور دیوید کامرون در ژانویه 2006 صادر شده و با گذشت 6 ماه از آن هنوز انتشار نیافته است.


کارولین لوکاس از حزب سبز انگلیس حمایت مالی عربستان از تروریست‌ها را دلیل تاخیر  در انتشار این گزارش می داند.

ترزا می از زمان شروع نخست وزیری خود، همواره سعی کرده روابط خوبی با عربستان برقرار کند چرا که ریاض یکی از مهمترین و اصلی ترین خریداران سلاح های انگلیسی است. حالا انتشار این گزارش توسط وی می تواند رابطه اقتصادی و تجاری بریتانیا و عربستان را دچار مشکل کند.

 

در حالی که این گزارش ها اصلی ترین حامی مالی افراط گرایی را عربستان می دانند شبکه بی بی سی فارسی در اقدامی همسو با دولت محافظه کار بریتانیا ضمن نادرست خواندن روش تحقیق این موسسه از زبان مقامات سعودی با بردن انگشت اتهام به سوی ایران و قطر سعی دارد از حجم فشارها به عربستان کم کند.

در حال بارگزاری...


نظر دهید