تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
250
10:52  1394/09/12  

دولت ژاپن به خاطر منافع آمریکا به نقض حقوق شهروندانش متهم شد

دولتدولت

فرماندار اوکیناوا گفت که دولت ژاپن طی سالهای متمادی حقوق شهروندان خود را بخاطر اینکه به آمریکا اجازه داده حضور نظامی نگران کننده ای در اوکیناوا داشته باشد، نقض کرده است.

به گزارش رصد تی وی , این بخشی از اظهارات «تاکه شی اوناگا» در دادگاهی است که از روز چهارشنبه این هفته برای شنیدن برنامه مربوط به جابجایی این پایگاه و تصمیم گیری در خصوص این موضوع آغاز شده است.
«اوناگا» فرمانداری که برای بسیاری از ژاپنی ها حکم قهرمان ملی را پیدا کرده در حالی در دادگاه حضور یافته است که در پی تصمیمی جنجالی، حکم تسخیر زمینی برای جابجایی پایگاه نظامی آمریکا را در اوکیناوا لغو کرده است.
پس از این اقدام بود که دولت به دلیل آنکه فرماندار محبوب و مردمی این منطقه از قوانین سرپیچی کرده وی را متهم کرد و دادگاهی تشکیل شد تا نظرات او و طرف مقابل شنیده شود.
اوناگا در اولین روز دادگاه گفت که متاسفانه دولت ژاپن به دلیل آنکه با حضور نظامیان آمریکایی در این کشور موافقت کرده، تنها در اوکیناوا برای چندین دهه حقوق شهروندانش را زیر پا گذاشته است.
او در شرایطی این مطلب را عنوان کرد که هزاران نفر از مردم اوکیناوا در روزهای گذشته در پی تصمیم دولت به نفع آمریکا دست به اعتراضات گسترده زده اند.
قرار است پایگاه هوایی آمریکا با نام «فوتنما» در شهر «گینووان» در جنوب اوکیناوا به شهر «ناگو» در منطقه «هنوکو» در شمال ایالت اوکیناوا منتقل شود. این موضوع تاکنون مورد مناقشه فرماندار منطقه و دولت ژاپن بوده و به دلیل مخالفت ساکنان این منطقه، عملیات ساخت این پایگاه به تعویق افتاده است.
فرماندار اوکیناوا گفت که شکوائیه اش به دادگاه فقط حق قانونی وی را نشان نمی دهد بلکه تلاشی در حمایت از دمکراسی و حقوق بشر برای مردم ژاپن است.
نزدیک به 74 درصد از کل تاسیسات و تجهیزات آمریکا در ژاپن در اوکیناوا واقع است در صورتی که این منطقه فقط 0.6 درصد از سرزمین ژاپن را شامل می شود.
«تاکه شی اوناگا» همچنین تصریح کرد که آمریکایی ها پس از جنگ جهانی دوم در واقع زمین های اوکیناوا را از ساکنان آن غصب کردند و حالا دولت ژاپن دست به چنین کاری زده است.
روزنامه «ژاپن تودی» نوشته است که دولت ژاپن بسیار امیدوار است که این موضوع برای اسکان آمریکایی های نظامی در پایگاه جدید اوکیناوا حل شود اما به نظر نمی رسد که مردم رضایتی به این کار داشته باشند.
خبرگزاری «کیودو» هم گزارش کرده است که استمرار این شرایط و اقدام فرماندار اوکیناوا می تواند باعث تیرگی فزاینده ای در روابط ژاپن و آمریکا شود.
قرار است دور بعدی دادگاه برای استماع اظهارات طرفین در هشتم ژانویه (18 دی) برگزار شود.
تلویزیون ژاپن تصاویری را منتشر کرده است که نشان می دهد صدها نفر از حامیان فرماندار اوکیناوا در مقابل دادگاه نام وی را صدا می زنند و از تصمیم وی در مخالفت با استقرار پایگاه نظامی آمریکایی حمایت می کنند.
بسیاری از نظرسنجی ها در ژاپن نشان می دهد که مردم مخالف فشار دولت بر فرماندار به منظور جابجایی پایگاه هستند.
دولت ژاپن تحت فشار آمریکا در سال 1996 میلادی با ساخت پایگاه دیگری برای تفنگداران دریایی آمریکا در منطقه ساحلی اوکیناوا موافقت کرده بود که تاکنون به دلیل مخالفت ساکنان این منطقه، عملیات ساخت این پایگاه به تعویق افتاده است.
بویژه بعد از انتخاب فرماندار جدید که به شدت با ساخت پایگاه جدید در اوکیناوا مخالف است، موضوع جابجایی نظامیان آمریکایی در این استان با مشکلاتی بیشتری مواجه شد.
زیرا مردم اوکیناوا به همراه فرماندار جدید این استان خواستار خروج کامل نظامیان آمریکایی از این استان هستند.
مردم اوکیناوا معتقدند که حضور دو سوم نیروها و پایگاههای نظامی آمریکا در اوکیناوا نه تنها آرامش و سلامت ساکنان این جزیره را تهدید می کند، بلکه ضربه ای جدی به توسعه و محیط زیست این منطقه وارد کرده است.
این در حالی است که اقدامهای خلاف اخلاق نظامیان آمریکایی در این استان نیز تهدیدی جدی برای امنیت مردم این استان بشمار می رود و این موضوع بارها در تظاهرات مردمی یکی از علل در خواستها برای خروج نظامیان آمریکایی از این استان بوده است.
نظر دهید
مطالب مرتبط