تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
28
  
حمایت بی بی سی از شورشیان سوری
   

در حال بارگزاری...

حمایت بی بی سی از شورشیان سوری

16:17  1394/08/13  

بی بی سی فارسی با مصاحبه با مخالفان بشار اسد در حاشیه اجلاس برای حل بحران سوریه سعی در تخریب وجهه ایران از زبان این افراد را داشت.

در حاشیه اجلاس اخیر کشورها ،جهت بررسی اوضاع سوریه، گزارشگر بی بی سی (کسری ناجی) به سراغ حامیان معارضین سوری می رود که در مقابل هتل محل این اجلاس دست به تظاهرات زده اند .

شورشیان سوریه تحت عنوان ارتش آزاد، 5 سال است که به همراه گروههای تروریستی ، این کشور را با بزرگترین بحران تاریخ خود مواجه ساخته اند . به اعتقاد بسیاری شورشیان که مدعی هستند خواسته ی اولیه آنان اصلاح وضعیت کشور از طریق مسالمت آمیز ، در عمل با گسترش خشونت ، سوریه را به وضع کنونی گرفتار ساخته اند .

اما سه سوال ابتدایی وجود دارد که معارضین شورشی از پاسخ دادن به آن همواره طفره رفته اند:

اول : اینکه چرا شورشیان از همان آغاز بحران، پرچمی متفاوت از پرچم کشور خود را برگزیده اند در حالی که آنها مدعی اصلاحات مسالمت آمیز بودند؟ مساله ای که بیش از پیش بحث تجزیه سوریه به چند کشور را از سوی دشمنانش تقویت می سازد.

دوم : اینکه گروههای معارض شورشی که ادعای وحدت برای انجام اصلاحات را داشتند، اختلافات اشکاری در میان خود دارند. تاکنون دسته کم 40 گروه شورشی معارض حکومت بشار اسد شناسایی شده اند . این موضوع بسیاری از تحلیلگران سیاسی را بر آن داشته تا حفظ حکومت مرکزی را ضروری بدانند ،چرا که اتحاد میان شورشیان برای در دست گیری امور سوریه اتفاقی غیر ممکن خواهد بود .

و سوم : آنکه گروههای شورشی تجهیزات نظامی و غیر نظامی بی پایان خود را از کجا آورده و چرا نمونه ی این تجهیزات با تجهیزات گروههایی تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره مشابه است و از منابعی یکسان تامین می گردد؟

اما پاسخ به اینکه چرابی بی سی تریبونش را در اختیار شورشیان سوریه قرار داده تا به مواضع ایران حمله کنند، با توجه به سوابق این شبکه چندان مشکل به نظر نمی آید.

با اثبات ارتباطات رسانه ای - مالی مستقیم ، میان بی بی سی فارسی با گروهای شورشی و حتی تروریستی نظیر داعش، پاسخ این سوال آشکارتر می شود . نمونه ی این مدعا ، ضبط چندی پیش لپ تاپ خبرنگار بی بی سی (اسکندر کرمانی) توسط پلیس بریتانیا به دلیل ارتباط گیری وی با سرکرده های داعش است که حالا حتی صدای سیاستمداران انگلیس را هم در آورده.

اگر چه بی بی سی تلاش دارد با تهیه چنین گزارشاتی موضع ایران را در اجلاس سوریه تضعیف کند، اما طرف ایرانی با طرح صلح آمیز ترین راه که حل بحران از طریق مذاکرات سوری_سوری ، و برگزاری انتخابات است ، آب پاکی را روی دست این شبکه سلطنتی و طرف های غربی –عربی می ریزد.
نظر دهید
مطالب مرتبط