تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
3126
08:59  1396/08/22  

جنجال‌های بوریس جانسون در یک نگاه

جنجال‌هایجنجال‌های

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا و شهردار سابق لندن در دوران فعالیت خود بعنوان روزنامه‌نگار و سیاستمدار تقریبا هیچگاه از جنجال دور نبوده است.

مروری بر برخی از جنجالی‌ترین اظهارات او:
- در انتقاد از سفرهای تونی بلر، نخست‌وزیر وقت از حزب کارگر، استقبال کنندگان از او در کشورهای دوردست را "بچه سیاه‌های (پیکانینی) پرچم به دست" با "نیش‌های تابناگوش باز" توصیف کرده بود. او این کار را با استفاده از اصطلاحاتی کرده بود که اشارات نژادپرستانه داشت.
- هنگامی که رئیس جمهور وقت آمریکا از ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرد، گفت که باراک اوباما با بریتانیا ضدیت دارد چون "نیمه‌کنیایی" است.
در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطلبی در حمایت از نامزدی هیلاری کلینتون نوشت، اما در آن او را به "پرستار سادیست یک تیمارستان" تشبیه کرد.
- در انتقاد از اختلافات داخلی حزب محافظه‌کار گفت که هم حزبی‌هایش مثل مردم پاپوآ گینه نو همدیگر را می‌خورند و به این ترتیب مردم این کشور را به "آدمخواری" متهم کرد.
- وقتی دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی گفت که بخش‌هایی از پاریس و لندن آنقدر ناامن است که پلیس جرأت رفتن به آنها را ندارد، بوریس جانسون که در آن زمان شهردار لندن بود این ادعا را رد کرد و در مقابل گفت از رفتن به برخی جاها در نیویورک خودداری می‌کند چون "خطر مواجهه با دونالد ترامپ" وجود دارد.
- در زمان المپیک پکن در چین گفت که پینگ‌پنگ -که ورزش ملی چین قلمداد می‌شود- در قرن نوزدهم در بریتانیا ابداع شده است.
- آفریقا را بجای قاره، کشور خواند.
- در بازدید از یک معبد سیک در باره علاقه‌اش برای بهبود تجارت ویسکی سخن گفت در حالی که در مذهب سیکها نوشیدن الکل ممنوع است.
- در سفر به برمه و حین بازدید از یکی از مقدسترین معابد بودایی، شروع به خواندن شعری از رودیارد کیپلینگ- نویسنده و شاعری که نماد استعمار بریتانیا در منطقه است- کرد و دوربین‌های تلویزیونی ضبط کردند که سفیر بریتانیا به او هشدار می‌دهد که رفتارش نامناسب است.
- در ضیافت شامی به مناسبت روابط بریتانیا-اسپانیا از طرح موضوع ممنوعیت گاوبازی در اسپانیا انتقاد کرد و گفت "رعایت همه جوانب" به حد "جنون‌آمیزی" رسیده است.

نظر دهید
مطالب مرتبط