تحلیل و بررسی رسانه های ماهواره فارسی زبان
94
15:48  1394/08/18  

شکایت هندی ها از انگلیس برای بازگرداندن کوه نور

شکایتشکایت

دولت بریتانیا پس از تصرف و استعمار منطقه پنجاب هند در سال 1849 الماس مشهور کوه نور را که 100 میلیون پوند قیمت دارد به ملکه این کشور داد.

به گزارش رصد تی وی ,اکنون گروهی از بازرگانان و بازیگران هندی از انگلیس خواسته‌اند این الماس 150 قیراطی را که بخشی از میراث هند است به این کشور بازگرداند.

این گروه با پیگیری این پرونده در دیوان عالی لندن، قصد دارد این الماس گران‌بها را که اکنون بخشی از جواهرات تاج ملکه انگلیس است به هند بازگرداند.

دیوید دی سوزا، از بنیان‌گذاران یک گروه هندی که از نظر مالی از این پروندۀ قضایی حمایت می‌کند، گفت: «کوه نور یکی از مصنوعاتی است که در شرایط مشکوک از هند برده شده است. استعمار نه تنها ثروت ملت را دزدید بلکه روح کشور را نابود کرد.»
شرکت حقوقی انگلیسی که وکالت این گروه را بر عهده دارد می‌گوید به اصول مندرج در قانون انگلیس استناد خواهد کرد که به نهادها این قدرت را می‌دهد تا آثار هنری به سرقت رفته را بازگردانند.

دولت انگلیس تا به حال درخواست‌ها برای بازگرداندن الماس کوه نور را رد کرده است. دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، سال 2013 در سفر به هند از حق کشور خود برای داشتن کوه نور دفاع کرد.

الماس کوه نور در سال 1851 و در جای اصلی خود

کمپانی هند شرقی در دوران استعمار انگلیس بر هند الماس کوه نور را به انگلستان منتقل کرد و این جواهر در سال 1851 به ملکه ویکتوریا اهدا شد.

نخستین بار ملکه الکساندرا در سال 1902 در مراسم تاج گذاری همسر خود، ادوارد هفتم، این الماس را در حالی که بر تاج اون نصب شده بود بر سر گذاشت.

الماس کوه نور اکنون در برج لندن نگهداری می‌شود و بر روی تاج ملکۀ مادر فقید کار گذاشته شده است.

الماس کوه نور بر روی تاج ملکۀ مادر فقید (عکس از رویترز)

این الماس زوج الماس معروف دریای نور است که هم اکنون در موزه بانک مرکزی ایران نگهداری می‌شود.

این سنگ قیمتی در ناحیۀ قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش در کشور هند در سال ۱۶۵۶ میلادی کشف شد.
این الماس تا سال 1738 در اختیار شاه جهان، پادشاه گورکانی هند ماند اما نادر شاه افشار در یکی از لشکرکشی‌های خود به هند آن را به دست آورد.
کوه نور پس از مرگ نادر به افغانستان منتقل شد و بعدها به دست کمپانی هند شرقی بریتانیا افتاد.

نظر دهید